Lekcja 2: Niech się coś dzieje! - Pierwszy prosty projekt na zachętę :).

Zacznijmy od prostego sterowania diodą LED. Oczywiście na początek nie będziemy się zajmować zasadą działania diody, prądem, napięciem, itd. Najpierw chcemy osiągnąć jakiś spektakularny sukces przy minimalnym wkładzie pracy i wiedzy;)
Szukamy w zakupionym zaestawie małego pudełka, w którym znajduje się płytka Arduino. Później w zestawie startowym szukamy przedmiotów, które przedstawiono na rysunku. Potrzebujemy jeszcze przewodu USB, który również znajduje się w zestawie.

Najpierw na płytce stykowej wstawiamy elementy wg poniższego schematu. Żółty przewód z wyjścia oznaczonego na płytce Arduino numerem 13, do płytki stykowej do rzędu, w którym umnieszczamy diodę LED dłuższą nóżką. Druga nóżka diody łączy się z opornikiem 220 ohm, który łączy się z czarnym przewodem na płytce stykowej i wraca do płytki Arduino do łącza oznaczonego napisem GND.

Po połączeniu (pamiętemy by każde połączenie sprawdzić dwukrotnie), włączamy aplikację Arduino IDE i piszemy kod, który widzimy poniżej. Pamiętaj tylko, że duże i małe litery w kodzie mają znaczenie!

Podłączamy teraz płytkę Arduino przewodem USB z komputerem i w oknie Arduino IDE wciskamy klawisz Upload (strzała w prawo). Jeśli nie popełniliśmy błędu, dioda powinna zacząć mrugać co 0,1 sekundy. To działa!
W następnej lekcji zaczenimy już na poważnie ;)



Powrót do spisu materiałów

Nowy zakup

Zakupiliśmy nowy moduł Arduino Leonardo i Yun z obsługą sieci przez Ethernet i WiFi.

Nowe czujniki

Mamy nowe czujniki żyroskopowe. Możemy kontrolować położenie robota.

Zajęcia otwarte

Zapraszamy na zajęcia otwarte uczniów klas SP, które odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 15.00-16.00 (Prosimy o kontakt w celu zebrania grupy).